تقویت‌کننده تک‌باند موبایل

تقویت‌کننده تک‌باند موبایل چیست؟

تقویت‌کننده تک‌باند موبایل تنها از باند فرکانسی GSM900 برای ارسال و دریافت سیگنال استفاده میکند ولی تقویت‌کننده دوباند موبایل یا dual band در زمانی که ظرفیت کاربران BTS (که تقویت کننده روی آن تنظیم شده) در باند فرکانسی GSM900 تکمیل میشود، دستگاه بصورت خودکار روی باند فرکانسی GSM1800 سوئیچ کرده و از ظرفیت هر دو باند کاری استفاده میکند و در حقیقت میتوان تفاوت این دو نوع تقویت کننده را در تعداد کاربران قابل پوشش بیان کرد.

باندهای فرکانس GSM یا محدوده فرکانس فرکانس های سلولی هستند که توسط ITU برای عملکرد تلفن های همراه GSM و سایر دستگاه های تلفن همراه تعیین شده اند.

مقدمه

در طی چند دهه اخیر استفاده از تلفن‌های همراه با استقبال فراوانی روبرو شده است. این تلفن‌ها علاوه برسرویسهای مخابراتی قابلیت جابجای در مسافت‌های زیاد را نیز به همراه دارند. سیستم ارتباط سیار از آغاز تا به امروز بر اساس توانایی‌های موجود دارای کاربردهای گوناگونی بوده‌اند، همراه با رشد صنعت الکترونیک (در زمینه قطعات) توانایی‌های سیستم ارتباط سیار نیز گسترش یافته و تنوع بسیاری در این زمینه ایجاد گردیده است بطوریکه در این زمینه تکنولوژی‌ها و نسل‌های مختلفی ایجاد شده است.سیستم‌های نسل اول مخابرات سیار که آنالوگ بودند، همگی برپایه فن آوری سلولی ایجاد شدند. نمونه‌ای از این سیستم‌ها NMT ، AMPS و TACS بودند. در این سیستم‌ها ظرفیت بسیار پایین بود و فقط در انتقال داده‌های صوتی از این سیستم استفاده می‌شد.

مسئله تداخل یکی از مهمترین مشکلات این گونه سیستم‌ها بود که اجازه نصب ایستگاه‌های بیشتر را از این سیستم‌ها گرفته بود. در این سیستم‌ها مکانیز امنیتی خاصی وجود نداشت. با در نظر گرفتن مشکلات این نسل و برطرف سازی این معایب، نسل دیگری از مخابرات سیار به نام نسل دوم 2G پا به عرصه گذاشت. در این نسل، شبکه‌های آنالوگ جای خود را به شبکه‌های دیجیتالی دادند. در شبکه‌های دیجیتالی کانال ترافیک به صورت دیجیتال می‌باشد، یعنی صحبت در آنها به صورت کد شده است. مهمترین استاندارد نسل دوم همان GSM است که مقبولیت جهانی پیدا کرده است و به پرکاربردترین سیستم ارتباطات سلولی در دنیا تبدیل شده است.

معماری GSM

ساختار سیستم GSM به صورت یك شبكه‌ی سلولی است كه اساس آن مبنای تقسیم‌بندی باند فركانسی موجود بین نواحی مختلف و تحت پوشش ایستگاه‌های فرستنده‌ی BTS در یك منطقه‌ی جغرافیایی را تشكیل می‌دهد.  GSM مخفف Global System for Mobile Communication است كه برای نخستین‌بار در سال 1982 توسط سازمان استاندارد‌سازی اروپا به‌كار برده شد و این سازمان استاندارد جدیدی برای ارتباطات سیار در باند 900 مگاهرتز ارائه كرد. كار تقسیم‌بندی باند فركانسی در خصوص كاهش ایستگاه‌های فرستنده‌ی BTS و در جهت استفاده‌ی مجدد از باند فركانسی در نواحی مختلف و تحت یك طرح جامعه شبكه‌ای صورت می‌گیرد كه توسط یك اداره طراحی شبكه‌ی سلولی تعیین می‌گردد.

سیستم GSM از تركیب 3 زیر سیستم اصلی بوجود آمده است :

تقویت‌کننده تک‌باند موبایل

1.زیر سیستم شبكه
2. زیر سیستم رادیویی
3. زیر سیستم پشتیبانی و نگهداری

در سیستم GSM برای برقراری ارتباطات اپراتورهای شبكه بامنابع مختلف و تجهیزات زیر ساختار سلولی ، نه تنها رابطی هوایی بلكه چندین رابط اصلی دیگر برای مرتبط كردن قسمتهای مختلف این سیستم تعریف شده است ( این رابطه ها را میتوانید در شكل بالا مشاهده نمایید )
سه رابط مهم در سیستم GSM در زیر آمده است :
رابط A كه میان MSC و BSC قرار دارد .
رابط A-bis كه میان BSC و BTS قرار دارد .
رابط UM كه میانBTS و MS قرار دارد .
رابط دیگری نیز بنام MAP وجود دارد كه پروتكلی استكه میان عناصر MSC ، VLR ، HLR ، EIR و AUC رد وبدل میشود.

سیم‌کارت چه نقشی دارد؟

سیم‌كارت مانند یك كارت اعتباری است كه با جا زدن در گوشی مستقیما با سیستم VLR و غیرمستقیم با سیستم HLR ارتباط برقرار كرده و با ارائه‌ی شماره و مشخصات مشترك هویت خود را جهت استفاده از شبكه اعلام می‌كند.

ایستگاه فرستنده BTS چه نقشی دارد؟

ارتباط رادیویی بین شبكه‌ی GSM و گوشی‌های موبایل از طریق Air interface و توسط تعداد كثیری از ایستگاه‌های فرستنده‌ BTS برقرار می‌شود.

 

تماسارتباط با ماواتساپ