برخی سؤالات رایج درباره تقویت آنتن موبایل

1-آیا دستگاهی برای تقویت کننده آنتن موبایل همراه اول به صورت مجزا وجود دارد؟

بسیاری از مشتریان این سؤال را می پرسند که اگر بخواهیم فقط پوشش سیگنال یک اپراتور (همراه اول ، ایرانسل ، رایتل ، تالیا) را برقرار سازیم ، می توانیم هزینه تمام شده پروژه را کاهش دهیم؟ که البته جواب این پرسش خیر می باشد. به دلیل اینکه در سیستم مخابراتی ایران اپراتورها با تقسیم کانال در یک فرکانس مشترک خدمات voice و data را ارائه می دهند و امکان تفیکیک کانال در دستگاه های بوستر موبایل وجود ندارد. بنابراین هر دستگاه تقویت کننده موبایل حتی اگر بر روی BTS همراه اول تنظیم گردد، موجب رفع مشکل آنتن دهی موبایل ایرانسل نیز می گردد. و این پروسه در مورد بقیه اپراتورها نیز صحیح می باشد.

2- فرق دستگاه تک باند (تک فرکانس) و دوباند (دو فرکانس) چه می باشد؟

در اولین استاندارد بین المللی تلفن همراه فقط فرکانس 900Mhz مورد استفاده اپراتورها قرار می گرفت و با پیشرفت تکنولوژی و جهت افزایش سرعت انتقال اطلاعات ،فرکانس 1800MHz ایجاد گردید و در حوزه مخابرات به عنوان نسل دوم تلفن همراه معروف شد. اگر چه به صورت تجربی مشاهده شده است که در برخی موارد با اینکه یک فرستنده امواج موبایل دو باند در منطقه نصب بوده ، ولی یک دستگاه تقویت آنتن موبایل تک فرکانس (GSM900) توانسته است به صورت کامل پوشش سیگنال را برای مکالمه (voice) برقرار کرده است (به علت اینکه BTS دو باند بوده ولی پردازش صدا فقط در فرکانس 900 مگا هرتز انجام گردیده است ) ولی در برخی نقاط که دستگاه BTS دوباند باشد اگر از دستگاه تقويت كننده آنتن موبايل تک باند استفاده کنیم ، کیفیت صدای نامطلوبی را خواهیم داشت. لازم به ذکر است در حال حاضر یک دستگاه دوفرکانس (GSM900&1800) امکان مکالمه و ارسال و دریافت پیامک (SMS) و دیتای با کیفیت بالا را در سراسر کشور ایران برقرار می سازد.

3-آیا به وسیله یک دستگاه تقویت کننده آنتن موبایل می توانیم پوشش اینترنت نسل سوم شبکه تلفن همراه (3G) را در منزل برقرار سازیم؟

باید در نظر گرفت در صورتی که BTS همراه اول ، ایرانسل و رایتل در نزدیکی خانه شما خدمات اینترنت پر سرعت نسل سوم موبایل را ارائه دهند ولی شما در منزل نمی توانید از آن استفاده کنید. با نصب یک ریپیتر تک باند 3G (2100MHz) امکان استفاده از سرویس فوق میسر می باشد. البته این موضوع نیاز به بررسی کارشناسان مربوطه دارد.

4-اندازه یک دستگاه بوستر موبایل یا ریپیتر موبایل چقدر می باشد؟

سایز یک دستگاه بوستر معمولی 25*25 سانتی متر و قطر آن 20mm می باشد. ریپیتر های فضای باز یا اوت دور(outdoor mobile repeater)به دلیل اینکه برای فضای باز طراحی شده اند ، دستگاه داخل یک جعبه (box) ضد آب قرار می گیرد که به عنوان مثال اندازه یک ریپیتر آنتن موبایل ده وات 60*40 سانتی متر و قطر آن 30Cm می باشد. این شرکت باکس مخصوصی برای محصول تقویت آنتن موبایل خانگی از جنس فایبرگلاس طراحی و تولید کرده است که برای محافظت بیشتر دستگاه و زیبایی بیشتر در پروژه ها استفاده می گردد.

5-برای راه اندازی یک ست تقویت آنتن موبایل برای خانه ، به چه لوازمی نیاز می باشد.

برای تهیه یک پکیج تقویت کننده موبایل ، نیاز به یک آنتن برای گیرندگی سیگنال (که معمولاً در پشت بام نصب می گردد) ، یک بوستر موبایل (که داخل منزل قرار می گیرد و نیاز به برق شهر دارد) ، یک آنتن داخلی (که برای پخش سیگنال محیط داخل مورد استفاده قرار می گیرد) ، کابل مرغوب ( برای انتقال سیگنال بین دستگاه و آنتن ها) و کانکتور (جهت اتصالات مورد نیاز می باشد.)

6-چگونه می توانم یک تقویت آنتن موبایل ارزان تهیه نمایم؟

برای کاهش هزینه ها در این سیستم ، می توان از یک دستگاه تک باند ارزان به همراه آنتن داخلی با توان پایینتر (Power-gain: 2DB) استفاده نمود. نوع کابل نیز در کاهش هزینه مؤثر است. اگرچه در تمام موارد فوق باید لحاظ کرد راندمان سیستم از حدی به پایین قرار نگیرد. در حال حاضر یک دستگاه تقویت آنتن موبایل ارزان به صورت تضمینی با نصب در محل ، قیمتی در حدود هفتصد تا هشتصد هزار تومان دارد.

7-آیا می توانم یک تقویت کننده آنتن موبایل در خانه را توسط خود راه اندازی کنم؟

برای نصب توسط مشتری سه موضوع مهم می باشد. یک تنظیم آنتن گیرنده که می تواند به صورت تجربی و پس از اتمام نصب انجام می گردد (برای این کار لازم است آنتن بر روی یک میله با قابلیت چرخش نصب گردد). مورد دوم مسیر کابل که می بایستی تا حد امکان بدون پیچ و خم باشد(البته فاصله بین آنتن گیرنده و دستگاه می بایستی حداقل 20 متر باشد). و در آخر بحث اتصالات کانکتورها می باشد که به دلیل حساسیت زیاد توصیه می گردد با اعلام متراژ توسط مشتری در دفتر فنی شرکت آماده و ارسال گردد.

8-با توجه به اینکه من در یک مجتمع مسکونی 40 واحدی زندگی می کنم در صورتی که به جای یک دستگاه تقویت آنتن موبایل خانگی ، تمام واحدها اقدام به خرید ریپیتر موبایل برای کل مجتمع نمایند، آیا هزینه برای هر واحد کاهش می یابد؟

اگرچه اعلام قیمت تقویت آنتن موبایل برای مجتمع های مسکونی و اداری نیاز به کارشناسی و بررسی دقیق با نرم افزارهای طراحی تخصصی را دارد، اما لزوماً استفاده از یک سیستم مجتمع و در حالت خاص IBS (in building solution) منجر به کاهش قیمت تمام شده برای هر واحد نمی شود. عموماً دو راه حل برای اینگونه موارد در نظر گرفته می شود: 1-استفاده از سیستم ایندور که در این حالت در تمام واحدها و محیط های مشاع ساختمان آنتن سرویس نصب می گردد و همه آنتن ها مطابق طراحی نرم افزار از طریق اسپلیتر (splitter?) به دستگاه ریپیتر متصل می گردند. 2- روش تقویت انتن موبایل اوت درو (outdoor) که در این حالت سیگنال موبایل از طریق یک آنتن سکتور که خارج از محوطه ساختمان می باشد، تابانده می شود.

9-آیا می توان از آنتن تلویزیون جهت گیرندگی سیگنال دستگاه تقويت آنتن موبايل در پشت بام استفاده نمود؟

خیر ، اگرچه آنتن تلویزیون یک آنتن یاگی می باشد ولی صرفاً سیگنال فرکانس موبایل را دریافت و ارسال نمی کند. یک آنتن تقويت موبايل در فرکانس GSM900 و GSM1800 به گونه ای طراحی و ساخته شده است که حداکثر توان ارسال و دریافت امواج در این فرکانس ها را دارد. لذا پیشنهاد می گردد برای بالا بردن راندمان سیستم حتماً از آنتن های مخصوص استفاده گردد.

10-آیا آنتن گیرنده (Donor antenna) در یک سیستم تقويت کننده امواج موبايل حتماً باید در پشت بام نصب گردد؟

بر اساس اصول علمی و تجربی و به جهت بالا بردن کارایی سیستم به صورت معمول آنتن یاگی جهت ارسال و دریافت سیگنال به BTS در پشت بام نصب می گردد و جهت آن به سمت دکل مخابراتی تنظیم می گردد. وجود سیگنال در یک نقطه دلیلی بر اینکه بشود آنتن گیرنده را در آن نقطه نصب و تنظیم نمود نمی باشد.

به عنوان مثال نمی توان برای نصب دستگاه در واحد همکف یک ساختمان پنج طبقه ، آنتن سیستم را در پاسیو طبقه همکف نصب نمود. (سیگنال موجود در پاسیو، تشعشع سیگنال آمده از طرف BTS می باشد که امکان تقویت و ارسال آن برای کاربر وجود ندارد)

11-به جز آنتن یاگی ، چه نوعی از آنتن برای گیرندگی سیگنال به کار می رود؟

اگرچه به طور معمول از آنتن یاگی (Yagi-Uda antenna) برای ارتباط با دکل BTS استفاده می شود در حالت خاص می توان از آنتن پنل (patch) نیز در بالای پشت بام و به عنوان گیرنده یک تقویت کننده سیگنال موبایل استفاده نمود.

12-آنتن LPDA چیست؟

این آنتن که در ایران معروف به آنتن لگاریتمی و یل آنتن ذوذنقه ای می باشد ، یک نوع خاص آنتن یاگی می باشد . LPDA مخفف log-periodic antenna به معنی آنتن ورودی متناوب است. این آنتن با نام log-periodic array نیز شناخته می شود یک آنتن چند المنت با بیم باریک جهتی (directional) و قدری شبیه آنتن یاگی می باشد.

13-قویترین آنتن گیرنده در فرکانس موبایل چه آنتنی است؟

برای مواردی که سیگنال دریافتی بسیار ضعیف است برای تقويت سیگنال موبايل باید از آنتن یاگی با گین بالا و یا آنتن گرید (parabolic antenna – short backfire antenna) با گین تا 17dB استفاده نمود.

14-کابل مناسب برای استفاده در سیستم تقويت آنتن دهی موبايل چه می باشد؟

استاندارد کابل برای این سیستم ، نوع کواکسیال (coaxial cable) از نوع 50 اهم (50 ohm) می باشد. که بهترین پیشنهاد کابل RG213 برای سیستم داخلی (indoor mobile signal booster) و فیدر یک دوم (feeder cable 1/2) برای تقويت آنتن موبايل خارجی (outdoor mobile signal repeater) می باشد. در پروژه های ایندور و به جهت کاهش قیمت دستگاه تقویت آنتن موبایل می توان از کابل پنجاه اهم RG58 نیز استفاده نمود.تقویت آنتن موبایل – تقویت سیگنال موبایل – تقویت امواج موبایل – تقویت فرکانس موبایل – تقویت کننده آنتن موبایل – تقویت آنتن دهی موبایل

15-آیا دستگاه های تقویت انتن موبایل ایمن هستند؟

امروزه انواع مختلفی از دستگاه ها در اطراف خانه ما مورد استفاده قرار می گیرند که مقدار خاصی از اشعه را از خود ساطع می کند ، چه تلویزیون ، رادیو ، کامپیوتر ، اینترنت Wi-Fi ، تلفن همراه و غیره. تمام اشعه های ساطع شده توسط آنها بر روی انسان تأثیر می گذارد. معمولاً افراد در مورد این موارد بحث می کنند که تقویت کننده آنتن موبایل  بیش از حد تشعشع می کند و ایمن نیست ، اما این اصلاً امن نیست ، زیرا تقویت کننده های آنتن موبایل به هیچ وجه تابش نمی دهند. وظیفه اصلی آن بدست آوردن شبکه خارج و پرتاب آن به داخل خانه با کمک دستگاه تقویت انتن موبایل است. و قدرت فعلی را با قدرت کمتری منتقل می کند ، که ضرری برای بدن انسان نیست و هیچ نوع خطری برای سلامتی انسان ایجاد نمی کند.

نسل های فناوری تلفن همراه

فناوری ارتباطات سیار تقریباً 20 سال است که در حال اجرا است و پس از آزمایش توسط بسیاری از جوانان ، در رایانه های کوچک به صورت 1G شروع به کار کرد. و نسل های جدید با عنوان 2G 3G 4G 5G در حال توسعه هستند. ما در حال حاضر برای تکمیل بیشتر ارتباطات خود از 2G 3G استفاده می کنیم. اما ما برای تسریع در برقراری ارتباط از این فناوری های ورودی استفاده می کنیم.
2G:آغاز نسل دوم در هند ما احتمالاً در دهه 1995 اتفاق افتاده است. با 2G ، ما دریافت سیگنال های دیجیتال را به جای آنالوگ آغاز کردیم. این امکان برای اولین بار انتقال داده بر روی فرکانس رادیویی را فراهم می کند ، اگرچه انتقال داده آن به دلیل ضعف بسیار محدود بود. 2G به دو روش CDMA و GSM تقسیم شد. امروزه تقریباً از 2G استفاده می شود و بیشتر افراد در واقع از شبکه های 4G استفاده می کنند.

3Gنسل سوم فناوری تلفن همراه در کشور ما در حدود سال 2002 آغاز به کار کرد. در آن زمان شبکه 3G به ارائه خدمات سریع داده معروف بود و تکرارهای بعدی همچنین اتصال اینترنتی قابل مقایسه ای را برای باند پهن فراهم می کرد. 3G هنوز در بسیاری از مناطق که شبکه 4G هنوز تمدید نشده است ، مورد استفاده قرار می گیرد. به همین منظور ، مردم اکنون از بیشتر دستگاه تقویت انتن استفاده می کنند.

4G نسل چهارم ، این یک نسل جدید است که اغلب برای توسعه طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد. 4G در حال حاضر به طور عمده برای گسترش قابلیت های اینترنت دستگاه های تلفن همراه مورد استفاده قرار می گیرد ، در حالی که شرکت های مخابراتی همچنان به صدا به شبکه های 2G و 3G وابسته هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع